سامانه HIX چیست و چه عملکردی دارد ؟

نویسنده: گروه نرم افزار ماندگار :تگ ها نرم افزار داروخانه نرم افزار مدیریت داروخانه پروانه الکترونیکی داروخانه برنامه ثبت نسخه ها برنامه کامپيوتري داروخانه پروانه الکترونیکی داروخانه اتصال به hix ثبت نام پروانه الکترونیکی داروخانهکلمه HIX  (Health Information Exchange (  که به معنای   " سیستم تبادل اطلاعات سلامت  " است  به منظور ثبت اطلاعات مربوط به گردش دارو از زمانی که نسخه توسط پزشک نوشته شده ، تا زمانی که نسخه پیچی در داروخانه انجام می شود و همچنین اطلاعات شرکتهای پخش کننده در این سیستم ثبت شده و سپس این اطلاعات به  سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.
نکته قابل توجه در رابطه با سامانه HIX این است که اطلاعات مالی  و حسابداری شما به هیچ وجه قابلیت انتقال و گزارش گیری توسط هیچ سازمان و موسسه ای را ندارد.

این  سیستم فقط  اطلاعات نسخه که شامل مشخصات بیمار، سهم سازمان ، اقلام نسخه و ... را از طریق اینترنت ارسال کرده و سازمان غذا و دارو با نگاهی ریزبینانه می تواند گزارشات ارسالی را به صورت صحیحی تحت مدیریت قرار دهد .

همچنین از مزایای این سامانه می توان به این مورد اشاره کرد که از این پس نیازی به گرفتن تاییدیه اینترنتی و یا ارسال فایل NOS  به سازمانهای بیمه گر نمی باشد به این دلیل که به صورت اتوماتیک این اطلاعات انتقال پیدا می کند.
بخشنامه سامانه HIX از فروردین ماه سال 95 بصورت جدی از طرف سازمان غذا و دارو  به داروخانه ها ارسال شده و تمامی داروخانه ها را ملزم به  استفاده از این سامانه کرده  در همین راستا نرم افزار داروخانه ای ماندگار که یکی از پر کاربرترین نرم افزارهای داروخانه در سطح کشور می باشد ارتباط با  سامانه HIX  را به دیگر ویژگی های خود که  یک نرم افزار داروخانه ای با رابط کاربری آسان ولی کارآمد است اضافه نموده ،که بار دیگر قدمی در راه رفاه کاربران خود برداشته باشد.

در حال حاضر تمامی کاربران نرم افزار داروخانه ای ماندگار به سامانه HIX متصل شده و از تمامی امکانات این سامانه استفاده می کنند.

 

مقاله بعدی: رویه ای که داروخانه برای اتصال به HIX بایستی انجام دهد مقاله قبلی: نرم افزار مکانیزاسیون داروخانه. صندوق فروش مکانیزه داروخانه